Tipy, co nezapomenout, když jedete poprvé prodávat se stánkem na trhy
Jste malý začínající rukodělec nebo prodejce, který se poprvé chystá prodávat na jarmarku či trhu? V článku najdete tipy, co si vzít s sebou, aby vás nic nezaskočilo.
Všimla jsem si, že ve Facebookových skupinách často padají dotazy ohledně toho, co vše člověk musí mít ve stánku. Rozhodla jsem se vám proto předat naše zkušenosti.
Věci, které byste měli mít při prodeji ve stánku bych rozdělila na zákonné a doporučené. Většina trhů, jarmarků, veletrhů a výstav má svůj řád (tržní řád, veletržní řád...), který si důkladně prostudujte, aby vás pak něco nepřekvapilo. Ideální je také mít s sebou smlouvu o pronájmu místa (pokud ji na daném místě vyžadují) a uložené pokyny pořadatele (většinou obsahují informace o umístění stánku, příjezdu, odjezdu, parkování a program).
MŮJ TIP: Dejte vědět svým zákazníkům, že se na akci chystáte – sdílejte letáček (pořadatel vám ho obvykle dodá) na sociálních sítích, svém profilu a pokud máte web, sepište článek ve kterém uvedete, kde se s vámi mohou setkat. My to máme například takto: Jarmarky a trhy.
! Podotýkám, že v článku se budu věnovat pouze stánkům, které neprodávají nic ke konzumaci, protože na ty se vztahují různé hygienické normy, ve kterých se nevyznám.!
POVINNÉ
- kopii živnostenského listu
- cedulka s označením: jméno zodpovědné osoby, IČO, adresu sídla nebo provozovny (může být i papírová) - na stánek se totiž pohlíží jako na mobilní provozovnu, hezky je to sepsané na stránkách www.podnikatel.cz.
- paragony (paragon nebo jiný doklad o příjmu peněz v hotovosti musíte vystavit na žádost zákazníka)
- smlouva pro prodávajícího (pokud vás někdo ve stánku střídá nebo přijímá peníze místo vás, měli byste to mít smluvně ošetřené a ideální je mít kopii této smlouvy s sebou)
DOPORUČUJEME
- kvalitní stánek – můžete si půjčit nebo mít svůj (než vyrazíte naostro, vyzkoušejte, zda ho zvládnete postavit)
- kasu (případně ledvinku nebo tašku na peníze)
- dostatek drobných
- terminál na karty (je to investice, ale zvýšil nám dost tržby a návratnost byla během tří trhů)
- sešit na tržbu (případně papíry na různé poznámky) + něco na psaní
- razítko ( pokud máte vyrobené, může vám ulehčit práci při vyplňování papírů, ale není nutné)
- tašky, sáčky na zboží (dle vašeho uvážení)
- světlo pro večerní prodej
- zrcátko (pokud prodáváte něco, co si lidé mohou vyzkoušet)
- židle na odpočinek (ideální je skladácí, aby nezabírala místo při převozu)
- viditelné ceny u výrobků
- vizitky nebo letáčky, (stačí na obyčejném papíře, opravdu nejsou přežitek, přitáhnou zákazníky na e-shop), případně slevové kupóny
- zátěžové vaky ke stánku (počasí umí pozlobit)
- dostatek pití a nějaké jídlo (může se stát, že nebude možné nic ke konzumaci zakoupit)
- hadr (kdybyste potřebovali něco otřít), vlhčené ubrousky, toaletní papír
- nůžky, ideálně i vysouvací nůž, provázek
- mini lékárničku (léky na bolest hlavy, náplasti)
- teplejší oblečení – vrstvěte (i v létě bývá večer chladno, nedostatek pohybu je znát)
- power banku
- kus igelitu pod bedny, krabice (kvůli mokru, blátu), případně ho můžete přehodit přes zboží při přenášení z auta (pokud bude pršet)
MŮJ TIP: Vemte s sebou víc zboží, než máte v plánu prodat. Zákazníci mají rádi velký výběr. Pokud stánek vypadá poloprázně, často se ani nepříjdou blíže podívat.
Na závěr vám ještě doporučím, abyste nezapomněli dobrou náladu a hlavně trpělivost. Ne každá akce je úspěšná a zejména v počátcích budete zkoumat, které trhy vám vyhovují, kde je o vaše zboží zájem a zda vám vůbec celý den na nohou za to stojí. Může se stát, že lidé nebudou chodit, a když už, nebudou nakupovat. Vše hodně ovlivňuje počasí. Nenechte se odradit malými neuspěchy. Věřím, že postupně najdete systém, který vám bude plně vyhovovat.
MŮJ TIP: Na první trhy s sebou vezměte doprovod. Krapet to otupí stres, nečekané situace lépe zvládnete a nebudete muset neustále myslet na to, jak se dostanete na záchod, když jste sami. Přiznávám, že to je můj největší strašák.
Možná se vám některé body zdají zbytečné, ale nezapomínejte, že štěstí přeje připraveným! Nám se rozhodně osvědčily.
Jaké jsou vaše zkušenosti se stánkařením? Zapomněli jsme na něco důležitého?
Dejte nám vědět v komentáři. Pokud byl článek pro vás užitečný, sdílejte ho s vašími přáteli.
Autorka: Paulina Havlasová
Foto: Zdeněk Havlas, Paulina Havlasová, Blanka Svobodová